تاریخ امروزیکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳

طرز تهیه نان پیتا


نان پیتا نانی سبک و پفی است این نان مخصوص کشورهای عربی می باشد و آن را با انواع غذاهای عربی سرو می کنند. نان پیتا از ترکیب آرد و آب و روغن و خمیر مایه تهیه می شود و آن را به راحتی در منزل می توان تهیه کرد.


مواد لازم برای تهیه نان پیتا:

(مناسب برای ۴ نفر)

  • آرد سفید: ۱ و ½ لیوان
  • شکر: ۱ قاشق چایخوری
  • نمک: ۱ قاشق چایخوری سر خالی
  • آب ولرم: ½ لیوان
  • بیکینگ پودر: ۱/۸ قاشق چایخوری
  • پودر خمیر مایه: ۱ قاشق چایخوری
  • روغن مایع: ۱ قاشق غذاخوری


طرز تهیه نان پیتا:

۱- در طرز تهیه نان پیتا، ابتدا آرد را سه بار الک کرده و داخل یک کاسه بزرگ بریزید. حالا شکر، نمک و پودر خمیر مایه و بیکینگ پودر را به آرد سفید اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. بعد روغن و آب ولرم را اضافه کنید و مواد را به مدت ده دقیقه خوب ورز دهید. حالا داخل کاسه را چرب کنید و خمیر نان پیتا را داخل کاسه قرار دهید و سپس روی آن را با سلفون بپوشانید خمیر نان پیتا باید ۱ ساعت در محیط آشپزخانه استراحت کند.

۲- در ادامه طرز تهیه نان پیتا، بعد از پایان استراحت خمیر حالا باید خمیر را به هشت قسمت مساوی تقسیم کنید. اگر می خواهید نان را درون فر بپزید فر را با دمای ۲۵۰ درجه روشن کنید تا گرم شود. اما اگر می خواهید داخل تابه بپزید، تابه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود. حالا چانه های خمیر را بردارید و روی سطح آرد پاشی شده با وردنه پهن کنید.

۳- در این مرحله از طرز تهیه نان پیتا، اگر نان پیتا را درون فر می خواهید بپزید، چانه های باز شده را درون سینی چرب شده فر قرار دهید و سپس سینی را درون طبقه وسط فر قرار دهید مراقب باشید زمانی که نان پیتا کامل پف کرد سینی را از فر خارج کرده و به سرعت نان ها را برگردان کنید و بعد دوباره سینی را درون فر قرار دهید تا سمت دیگر نان ها هم بپزد.۴- اما اگر در مرحله آخر طرز تهیه نان پیتا، نان ها را درون تابه می خواهید بپزید. بعد از اینکه چانه نان را با وردنه باز کردید خمیر را درون تابه گرم قرار دهید تا یک سمت نان پیتا پخته و کامل پف کند، سپس نان را برگردانید تا سمت دیگر آن هم خوب بپزد. حالا نان های پیتا آماده است آن را درون سفره پارچه ای قرار دهید تا حرارت خود را از دست بدهند و بعد از خنک شدن آماده سرو هستند.


آموزش تصویری طرز تهیه نان پیتاهمچنینن می توانید در کانال یوتیوب اسپرینگ لیدی ویدئو های ما را تماشا کنیداشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *